Ogólne

Co To Jest Leczenie Suchą Igłą?

Terapia suchą igłą (intramusculer stimulation) ” (IMS) ” To nieoperacyjna metoda leczenia bólu opracowana przez dr.Gunn w Kanadzie i stosowana w leczeniu bolesnych skurczy mięśni.

Igły stosowane w metodzie leczenia IMSsą suchymi igłami o różnych długościach, bez dodatkowego zastosowania leków.

Bardzo cienkie igły o różnych długościach są wkuwane w skurczone i skrucone mięśnie, a rozkurczenie skurczu jest podstawą metody leczenia suchą igłą.

Ta metoda leczenia jest również znana jako suche igłowanie, stymulacja domięśniowa (IMS). Terapia suchą igłą jest skuteczna w leczeniu przewlekłych zaburzeń mięśniowo-szkieletowych i bólu związanego z tymi zaburzeniami.

JAK TO ZROBIĆ?
Podczas leczenia wybijmy igłe w skurczony i skrócony mięsień i drażnimy tkliwe zakończenia włókien nerwowych. Przez co jest powodowane powstanie impulsu nerwowego, który następnie przechodzi przez rdzeń kręgowy do włókien mięśnia objętego stanem nadmiernego napięcia. Często takie miejsca mogą wymagać wielokrotnego igłowania, ponieważ mięsień często ma dużą liczbę bolesnych skurczonych i skróconych wiązek mięśni. W przypadku rozwoju zwłóknienia tkanki ze skurczem w nawracającym lub przewlekłym bólu należy zwiększyć liczbę igieł i częstotliwość samego igłowania.

CZYM SIĘ RÓŻNI OD AKUPUNKTURY?
Chociaż metoda ta jest podobna do metody leczenia akupunkturą, ze względu na igły używane podczas stosowania IMS to sucha terapia różni się w istocie od akupunktury.

IMS nie pochodzi od akupunktury. Jedynym podobieństwem leczenia pomiędzy akupunkturą a suchą igłą jest stosowanie igieł w obu metodach. W akupunkturze, igły są zanurzane w pewnych punktach na 20 minut. W metodzie IMS Igła jest wkuwana na różnych głębokościach tkanki, zgodnie z jej strukturą neuroanatomiczną.

Igły używane podczas suchego igłowania nie zawierają żadnych leków ani roztworów, dlatego metoda leczenia nazywana jest terapią suchą igłą(IMS). Reakcje alergiczne, interakcje między lekami i działania niepożądane wywołane przez lek nie występująwctej metodzie leczenia ponieważ żaden lek nie jest stosowany w metodzie IMS.

Ta metoda jest stosowana w zespole bólu mięśniowo-powięziowego, zwanym także reumatyzmem mięśni. Reumatyzm mięśni można zaobserwować we wszystkich mięśniach prążkowanych zwanych mięśniami szkieletowymi. Innymi słowy, to mięśnie zapewniają ruch ciału, działają na stawy i biorą udział we wszystkich naszych czynnościach fizycznych.

Terapia suchą igłą jest skuteczną metodą leczenia bólu związanego ze skurczem mięśni. Skurcz mięśni jest w dużej mierze przyczyną bólu szyi i pleców. Skurcz naciska na dyski między kręgami, powodując tworzenie przepukliny, zwapnień oraz bóle kręgosłupa. Ściskanie żył powoduje chłód, drętwienie, dreszcze, obrzęk rąk i nóg.

PODCZAS JAKICH CHÓROB STOSUJE SIĘ SUCHĄ IGŁE (IMS)?

Na jakie bóle korzystnie wpływa technika suchego igłowania?

*Bóle głowy
*Ból szyi
*Ból pleców
*Tępe ramię (ograniczenie ruchu ramienia) i inny ból barku
*Ból pleców
*Łokieć tenisisty i łokieć golfisty
*Bolesne skurcze mięśni
*Powtarzające się urazy spowodowane przeciążeniem (ból związany z używaniem komputera)
*Ból spowodowany zaburzeniem postawy
*Częściowo skuteczny w fibromialgii
*Zespół bólu mięśniowo-powięziowego
*Zapalenie ścięgna przywodziciela
*Zapalenie ścięgna (ręka, łokieć, ramię, pięta, pachwina)
*Ból kolana (rzepka chondromalacyjna)
*Ból bioder (skurcz przywodziciela, zapalenie kapsułki)
*Ból pięty
*Rwa kulszowa i urazy sportowe i podczas rehabilitacji
*Ból stawów szczęki
*Urazy kręgosłupa szyjnego (pourazowy ból kręgosłupa)
*Choroby dysków (talia, szyja, plecy)

Podsumowując; Ból zwykle występuje na głowie, szyi, ramionach, plecach, talii, biodrach i nogach. Kiedy badamy przyczynę, widać, że mięśnie w tych regionach są skrócone. Dlatego deformacje występują w stawie kierowanym przez ten mięsień. Gdy staw jest rozciągnięty, nerw zaczyna naciskać, więc zaczyna się ból. W leczeniu IMS w mięsień powodujący ból jest wbijana bardzo cienka igła i zaczynamy stymulować mięsień. Tak więc leczenie przynosi nie tylko ulgę w bólu, ale leczy także podstawowe zaburzenie, które powoduje ból. Po regularnym stosowaniu tej metody osoba żyjąca z ciągłym bólem wraca do normalnego funkcjonowania. Nawet pacjenci z suchą szczęką lub bólem głowy leczeni są suchymi igłami. Co najważniejsze, przy tym nie jest stosowany żaden lek. Leczenie suchą igłą daje lepsze wyniki u osób w starszym wieku.

Mam nadzieję że zaciekawiły Cię odpowiedzi na powyższe pytania dotyczące leczenia metodą IMS czyli leczenia suchą igłą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *