Fizjoterapia Pruszków

Jaki jest związek między tarczycą a kośćmi?

Leczenie kręgosłupa

Czy choroby hormonalne naprawdę powodują ból kręgosłupa?

Nowe badania naukowe rzucają światło na problemy  pleców. Badanie pokazuje nam związek między tarczycą a kośćmi.Obecnie wiadomo, że rezonans magnetyczny i badania ortopedyczne nie są wystarczające w przypadku bólu kręgosłupa, a główną rolę odgrywają choroby przewlekłe. Choroby spowodowane zaburzeniami endokrynologicznymi, takie jak cukrzyca, choroby tarczycy itp. mogą prowadzić do zwyrodnienia kręgosłupa i różnych chorób kręgosłupa w młodym wieku.

Choroby tarczycy są bardzo powszechne w populacji. Choroby tarczycy i przytarczyc są łatwiej diagnozowane dzięki rozwojowi i coraz powszechniejszemu stosowaniu testów laboratoryjnych. Hormony tarczycy i przytarczyc wywierają różny wpływ na układ nerwowo-mięśniowy. Choroby tarczycy i przytarczyc objawiają się częstymi nawracającymi objawami neurologicznymi wpływającymi na ośrodkowy i obwodowy układ nerwowy, układ mięśniowo-szkieletowy i funkcje umysłowe. W przypadku nadczynności tarczycy objawy mięśniowe i neurologiczne mogą stanowić jedną z dolegliwości. Częstotliwość lub nasilenie objawów nerwowo-mięśniowych jest bardzo zmienne i zwykle koreluje ze stopniem nadczynności tarczycy. U pacjentów z tyreotoksykozą może występować miopatia, spastyczność i różne objawy psychiatryczne. Z kolei w przypadku niedoboru hormonów tarczycy często występuje osłabienie mięśni, sztywność mięśni, skurcze, zmęczenie i zaburzenia ruchowe. Przewlekłej hiperkalcemii wtórnej do nadczynności przytarczyc może towarzyszyć nawracająca miopatia, a także objawy psychiatryczne i poznawcze. Niedobór wapnia może prowadzić do drażliwości nerwowo-mięśniowej, parestezji i tężyczki. Choroby endokrynologiczne związane z tarczycą i przytarczycami mogą być omyłkowo kierowane do klinik neurologii, psychiatrii, fizykoterapii lub ortopedii z powodu objawów ze strony układu nerwowo-mięśniowego. Jeśli nie zostanie postawiona właściwa diagnoza, leczenie może być opóźnione, a pacjenci mogą otrzymać niewłaściwe leczenie. Celem niniejszego przeglądu jest podsumowanie najczęstszych objawów neurologicznych i ze strony układu mięśniowego w chorobach tarczycy i przytarczyc oraz konieczności uwzględniania chorób tarczycy i przytarczyc w diagnostyce różnicowej w przypadku występowania tych objawów.

Pam Tıp Derg 2013;6(2):108-117

Jaki jest związek między tarczycą a kośćmi?

Osteoporoza w terminologii medycznej występuje u osób, które nie mają wystarczającej ekspozycji na słońce, nie jedzą wystarczającej ilości mleka i jogurtu oraz spożywają zbyt dużo papierosów i kawy. Nieodpowiedni poziom hormonów estrogenowych u kobiet po menopauzie i hormonów testosteronu u mężczyzn powoduje osteoporozę. Ponadto nadmiar hormonów przytarczyc, kortyzolu i prolaktyny również powoduje osteoporozę. Jeśli chodzi o nasz temat, choroby tarczycy charakteryzujące się podwyższonym poziomem hormonów tarczycy we krwi (choroba Gravesa-Basedowa, toksyczny gruczolak lub toksyczne wole wieloguzkowe itp.) lub nadmierne spożycie leków zawierających substancję czynną “sól sodową lewotyroksyny” (Bitiron, Euthyrox, Levotiron, Tefor itp.) powodują osteoporozę.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *