Kinesiotaping

February 22, 2021

Kinesiotaping ma zasadniczo dwa cele.
Mianowicie ;
– ma zapewnić bezbolesny i łatwiejszy ruch,
– ma wspierać gojenie się tkanek miękkich.

Materiał opinający stosowany w aplikacjach do kinesiotapingu jest znany jako KINESIO TAPE. Taśma wykonana jest z bardzo delikatnego materiału bawełnianego.

Dzięki tym cechom KINESIO TAPE pozostaje na skórze nawet w przypadku jego zmoczenia i pocenia się. Po aplikacji można spokojnie wziąć prysznic lub umyć miejsce z plastrami.

W zależności od skóry i warunków otoczenia aplikacji, może pozostawać przez 4 do 7 dni bez opuszczania obszaru aplikacji. Pasma kinesiotaping mogą rozciągać się od %30 do %40 długości ruchu i mogą dostosowywać się do naprężeń i relaksacji występujących na skórze.
Nie zawiera lateksu ani żadnych innych substancji aktywnych, które mogą powodować alergie na skórze w strukturze pasm kinesiotaping.

Taśmy można również nakładać w celu utworzenia warstw jedna na drugiej, zależnie od lokalizacji, a kształt i kierunek nacięcia oraz obszar zastosowania mogą się różnić w zależności od różnych celów.

Rzadko po zastosowaniu kinesiotapingu występują podrażnienia skóry, ale miejsce podania powinno być nadal dokładnie monitorowane pod kątem ewentualnego podrażnienia. Aby uzyskać najwyższą wydajność taśm kinesio muszą być zakładane pfprzezizjoterapeutę.

Jak wykorzystać Kinesio Taping ?

Nasze ciała są zaprojektowane do poruszania się, a głównym celem techniki Kinesiotaping jest wspieranie ruchu i ułatwienie poruszania się. Skuteczne zastosowanie tej techniki wymaga znajomości anatomii mięśni, stawów, więzadeł i układu krążenia oraz zastosowania odpowiednich technik w zależności od sytuacji i potrzeby.

Kinesiotaping teoretycznie zwiększa szczelinę między skórą a mięśniami, podnosząc skórę i zmniejszając nacisk w okolicy wymagającej jej zastosowania. Zmniejsza ciśnienie w miejscu urazu, powoduje zwiększenie krążenia krwi, tworząc drenaż limfatyczny. Ten efekt powstały w układzie krążenia nie tylko eliminuje napięcie i wrażliwość w obszarze urazu, ale także zapobiega stymulacji receptorów bólu pod skórą w obszarze, umożliwiając w ten sposób bezbolesny ruch.

Elastyczność taśm Kinesiotape służy również do pomocy fizycznej zmęczonym, słabym lub zranionym mięśniom.

Cechy Kinesiotapingu;
– Zwiększa świadomość w obszarze zastosowania, wspiera ścięgna stawów i więzadeł, jest ochronny,
– Przyspiesza krążenie poprzez kawitację w tkance miękkiej pod skórą,
– Zmniejszenie bólu poprzez usunięcie substancji, które powodują ból,
– Zmniejszenie obrzęku,
– uwalnua od skurczu mięśni,
– Służy do wspomagania układu mięśniowo-szkieletowego.

Możemy wymienić sytuacje, w których są one stosowane zgodnie z powyższymi celami;
– Urazy ścięgien
– Urazy stawów i więzadeł,
– Ból dolnej części pleców i szyi,
– Skurcz mięśni,
– Fibromialgia,
– Obrzęk limfatyczny,
– Obrzęk i zasinienie spowodowane urazem,
– Kompresja nerwów,
– Zaburzenia stawów,
– Skurcze mięśnie nóg i obrzęki podczas ciąży.

Krótko mówiąc, można go łatwo stosować w tkankach miękkich i we wszystkich stawach bez ograniczania ruchu.