Ogólne

Zespół Fibromialgii

To przewlekły zespół reumatyczny bólu tkanek miękkich, charakteryzujący się zaburzeniami snu, ogólnym bólem i tkliwością mięśni, zmęczeniem, osłabieniem i sztywnością poranną. Zespół fibromialgii niekorzystnie wpływa na jakość życia pacjentów. Fibromialgia, to druga najczęstsza choroba wśród chorób reumatycznych, występująca trzy razy częściej u kobiet niż u mężczyzn.
Bardzo prawdopodobne jest, że objawy fibromialgii zostaną pomylone z różnymi innymi chorobami. Chociaż dolegliwości związane z fibromialgią zmniejszają się, gdy nie zostanie postawiona prawidłowa diagnoza, istnieje wysokie ryzyko jej nawrotu po pewnym czasie. Fibromialgia prowadzi do spadku jakości życia a czasmi utraty pracy w wyniku spadku jej wydajności. A wszystko to może nastąpić jeśli choroba ta nie jest leczona.

Leczenie fibromialgii?

Oprócz leczenia farmakologicznego pacjenci z fibromialgią muszą wprowadzić pewne zmiany w swoim codziennym życiu. Najważniejszym kluczem leczenia to brak stresu, regularne życie, zrównoważone odżywianie i regularny sen. Dopóki ciało nie będzie w stanie odpocząć, osoba będzie reagować przesadnie na najmniejsze wydarzenie, jakie napotka w życiu codziennym.

Najważniejszą zasadą w leczeniu fibromialgii jest współpraca pacjenta z lekarzem i fizjoterapeutą. Fizjoterapia i programy ćwiczeń mogą być stosowane jednocześnie. Niektóre opcje fizjoterapii, które mogą się różnić w zależności od pacjenta w leczeniu fibromialgii, są następujące;

  • Zastrzyki miejscowe,
  • Terapia ozonem,
  • Zastosowania elektroterapii (tens,ultradźwięki, prądy IF),
  • Ciepło terapia,
  • Masaż tkanek głęmiękich i miękkich ,
  • Masaż klasyczny,
  • Treningi rozciągające, relaksujące,
  • Manipulacja.
  • Ćwiczenia fibromialgii.

Ćwiczenia fibromialgii są jedną z najważniejszych części procesu leczenia. Po męczącym i stresującym dniu w pracy należy spędzać czas relaksując się co najmniej 3 razy w tygodniu. Szczególnie długie godziny pracy przy biurku i brak aktywności negatywnie wpływają na rozwój mięśni. Dzięki sportowi mięśnie pacjenta pracują i czuje się wtedy dobrze. Należy pamiętać, że nie można leczyć tej choroby tylko za pomocą leków.

Celem leczenia fibromialgii jest przygotowanie opcji leczenia problemów osoby dotkniętej życiem fizycznym i społecznym, która skarży się na ból i zmęczenie.

Ćwiczenia z fibromialgią zwiększają stan, zmniejszają urazy, szkodliwe bodźce zewnętrzne oraz przerywają cykl bólowy. Pacjentom z fibromialgią, pomagają szczególnie aerobik, rozciąganie, pilates, joga i ćwiczenia pływackie wszystkie te aktywności są bardzo ważne. Poza tym terapie fizyczne, takie jak symulacje elektryczne, gorące źródła i masaże są bardzo skuteczne. Chociaż pacjenci z fibromialgią mają trudności z ćwiczeniami, to zaczynają od niewielkiej intensywności i kontynuując ją powoli zwiększają jej intensywność . Można zaobserwować znaczny wzrost jakości życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *